Teate, ma ei oska sellele postitusele isegi pealkirja panna, sest ükski pealkiri ei tundunud selles alaealiste seksi kontekstis ei õige ega piisav. Ma isegi ei ole kindel, kas ma oskan oma mõtted täpselt kirja panna. Püüan alustada algusest. Ma ei ole nunn olnud. Mõnikord kui ma Marekile erinevaid lugusid räägin, pööritab ta silmi ja küsib, et kellega ta ometi abiellus. Mina vastan, et täiesti tavalise normaalse naisega, kes võib olla on olnud tibake vabameelsem. Selle sissejuhatusega tahan ma öelda, et tean, millest räägin.

Eelmise postituse ühe kommentaari valguses ütlen, et võib olla ma tõesti käisin läbi eriti korralike inimestega, sest ausõna mitte keegi meist ei mõelnud 13-14-aastaselt seksist ega pidanud seda normaalseks. See ei tähenda, et meile poleks poisid meeldinud. Muidugi meeldisid. “Tartu raadios” oli tookord ammu mingi tutvumissaade ja me sugulastega helistasime sinna ning käisime mingite poistega deitimas. Aga reaalselt seksi peale ei oleks ma kunagi tulnud ja isegi kui poisid võisid seda loota või sellele mõelda, siis said nad aru, et pole mõtet isegi proovida. Tegi see mind popiks või mittepopiks ei huvitanud mind karvavõrdki. Võib olla siis peaks ütlema, et lisaks normaalsetele sõpradele oli mul ka normaalne kasvatus? Me oleksime vaadanud viltu igaühele, kes selles vanuses seksib. Ja tõesti – mitte 54aastasega, aga ka 20- või 30-aastasega. See poleks minu maailmas okei olnud. Igaüks, kes alloleva pildi 13aastases oleks suutnud näha naist, oleks olnud ja on jätkuvalt pervert. Äkki pean ma tänulik olema ka sellele, et ma nägin 13aastasena laps välja ja ei tahtnudki vanem välja näha? Et mulle meeldis poistega mängida trihvaad, luurekat ja “paper boy” mängu esimesel 386 arvutil?

Kui me minu personaalküsimuse kõrvale jätame, siis vaadake (kasvõi alloleva pildi põhjal) 13-14aastase “naise” näojooni. Isegi kui mulle panna selga miniseelik ja kõrged kontsad ning mind ära meikida, on pildil siiski laps.

Probleem ilmselt algab pihta tõesti mitte konkreetsest vanusepiirist, vaid ka survest olla popp ja seksikas, millest viimane on kindlasti kordades olulisem tänapäeva noorte seas võrreldes selle ajaga kui mina olin noor. Paljudel mu sõbrannadel on 13-15-aastased tütred, õnneks ka arukad tüdrukud, kes veedavad aega omavanuste tüdrukutega itsitades, aga nad ei häbene seksist rääkida ning tõepoolest olen minagi kuulnud, kuidas ühel või teisel nende klassiõel on selles vanuses juba mitu partnerit olnud. Kas te tahate mulle tõesti öelda, et me peaksimegi leppima sellega, et mõned tüdrukud peavad end nii küpseks, et “ise langetada see otsuse täiesti iseseisvalt ja ega tunne siiamaani, et keegi oleks mind kuidagi ära kasutanud”, sest mis argumente meil siis veel on? Ise tahtis, tundus et ongi õige aeg, lubatud on ka… Ma ausalt ei suuda jätkuvalt mõista ei seda miks alaealised omavahel peaksid seksima või miks 20+ aastane tunneb, et normaalne on seksida alaealisega kui too ehk näeb ka nagu 20 välja. Kuidas seda muuta? Kuidas muuta seda, et noored tüdrukud peaksid endast nii palju lugu, et ei arvaks, et äge ja popp olemiseks peab seksima ega peaks minusuguseid ka “vanatüdrukuteks” või “vanamuttideks”, kes ei tea, mida nad räägivad? Kui teaks sellele vastust, siis võiks mulle küll auhinna anda. Kahjuks ma ei tea vastust.

Mida muudaks vanusepiiri tõstmine? Nojah. Selles mõttes muidugi mitte midagi, et kui 14aastane leiab, et ta kõik on õige ja keegi ei saa teda takistada, siis ega radiaatori külge ju kinni ei pane. Kusagilt sügavamalt ja kaugemalt tuleb pihta hakata. Sellest, et popp ei ole vaid see, kel on 14-aastaselt olnud mitu sekspartnerit, vaid ka see, kes kannab breketeid ja Simpsoni susse. Seda viimast tegin mina. Poistest sõpradest puudust ei olnud. Populaarsusest ka mitte. Peolt kojujalutajaid oli piisavalt. Ma tahaksin teada, et kas tõesti need, kes ise kaotasid süütuse 13-14aastaselt, leiaksid, et see oleks okei kui nende tütred-pojad teeks sama? Või millal lõppeb lapsepõlv? Mis vanuseni on okei olla laps?

Mida vanusepiiri tõstmine minu arvates muudaks oleks see, et friigid (panen ühte patta kõik, vanusest hoolimata, kes vähemalt alla 16-aastast naisena näevad!) ei saaks ilmselgelt ikka veel lapseohtu naisega ilma karistuseta seksida. Mida rohkem sellest juttu on, seda vähem igasugu jalgpallitreenerid “armastust” avaldada saavad ning staaradvokaadid ei kutsu osapooli leppima, vaid mõistavad ka antud teo hukka. Praegu piisab vaid skandaali puhul sellest, et võta endale advokaat ning poe seaduste taha. Kõik on ju korrektne. 14-aastane teab, mida tahab ja kellega, mida teeb.

Mina ei nõustu. 14-aastane on peast laps (jah, kindlasti on erandeid, kuid siiski!) Paari aastaga muutub palju. Nii füüsiliselt kui vaimselt. 17-aastane on kordades adekvaatsem kui 15-aastane.

Suurim oht tänasel päeval? Noored saavad liiga varakult küpseks. Tänu sõprade ja ühiskonna survele. Ma tean, et ma kõlan nagu oma vanaema, aga kui 6-aastane tahab jõuludeks twerkivat laamat, siis midagi on valesti. Koduses kasvatuses? Njah, nii nagu ei pane radiaatori külge kinni 14-aastast, ei saa ma hoida teleka ja internetita 6-aastast. Vali kanaleid? Valingi. Õhtuse multika, mille vahel olevas reklaamklipis too paganama laama twerkiski. Kõik kisub seksiks ära liiga vara. Jah, seks on hea, aga pagan võtaks on ju ka muud meelelahutust?! Ehk siis kui me hetkel ütleme, et 14 on piisav piir, siis tegelikkuses hakkab kogu “lapsevanema õudus” pihta tunduvalt varem. Mis edasi? Lõpuks leiame, et on okei, et 10-12aastased seksivad, sest nad on küpsed, näevad vanemad välja, teevad oma otsused iseseisvalt ning ei tunne, et keegi neid ära oleks kasutanud.

11 Comments Add yours

 1. mhmm says:

  kumb sinu meelest on tülgastavam (või on sama tülgastavad), kas 14aastase tüdruku ja 53aastase mehe “suhe” või 14aastase tüdruku ja 53aastase naise “suhe?
  Kas suhtud erinevalt või mitte?

  Like

  1. Eveliis says:

   Mõlemad on võrdselt tülgastavad, sest üks on laps ja teine täiskasvanu. Sugu pole absoluutselt oluline

   Like

 2. Mar says:

  See, et noorel on juba mitu suhet olnud, ei näita tegelikult midagi. Mul nt läks alles 5ndas suhtes asi täiskasvanute mõistes tõsiseks (20 piir oli selleks ajaks juba ületatud). Ja kusjuures need ei olnud mingid ühenädalasuhted, vaid ikka selline “päris käimine” vahemikus mitu kuud kuni kolm aastat… Praegu tagantjärgi mõtlen, et kindlasti kõik ümberringi mõtlesid, et omg, what a bitch 😀

  Like

 3. K. says:

  Mina ole 31, ehk siis meil on pea 10a vanusevahet, aga ka “minu ajal” ei olnud 13/14 aastaselt seksimine okei. Enamus minu klassiõdesi kaotas süütuse 16-17 ja tagantjärele aastaid hiljem sellel teemal vesteldes oleme jõudnud ühisele arvamusele, et isegi siis olime selleks veel liiga noored ja tehtud sai see otsus ikka pigem nö cool olemise eesmärgil. Ma ei nautinud seksi ikka väga pikalt, sest olin veel peast liiga “laps” , kuigi ise muidugi arvasin, et olen suur inimene juba. Ja kui oleks veel mingi “ups” juhtunud ja 16/17 aastaselt (tänapäeval siis 13/14) lapse saanud – see oleks ikka päris suur “jama” olnud :/
  Minu isiklik arvamus on, et 14 aastane ei ole võimeline veel sellist otsust tegema. Ma ei tea kuidas “Sinu ajal” koolis oli, aga meil oli seksuaalkasvatus teema koolis suht null. Ma soovin, et sellest oleks rohkem räägitud, et ma oleksin mõistnud, et seks on kõike muud kui cool status quo.

  Like

 4. Printsess says:

  Mina olen ka 31 nagu eelmine kommenteerija ja olen temaga nõus, et ka siis polnud 14-aastaselt seksimine kuidagi moes. Ilmselt neid ehk oli, aga samas võisid need ainult jutud olla – mõned tahtsid ainult teiste ees tuusa mängida.

  14 on ilmselgelt liiga madal vanus ja 16 oleks palju parem. 18-ni ilmselt tõsta ei saaks, aga 16 oleks ju küll mõeldav. Mina hakkasin rohkem noormehi märkama 15-aastaselt ja süütuse kaotasin 17-aastaselt oma esimesele kallimale, kes oli siis 18 (kes oli ka süütu kusjuures). Enne seksi olime pea aasta aeg käest kinni hoidnud, suudelnud jne (ta elas Tallinnas ja ma Tartus – seega nägime nädalavahetustel ja koolivaheaegadel). Ilmselt “venis” see kõik selle tõttu, et olime mõlemad süütud ja kusjuures peika oleks veel oodanud, aga mina ütlesin, et ma enam ei jaksa 😁 Aga ma olin siis suht varsti 18 saamas ka.

  Igal juhul – igati poolt vanuse tõstmise suhtes. 14-aastaselt ma ise õhkasin koolivendade järele koolidiskodel, aga kaugemale kui niisama väike tantsulka ei läinud see iial.

  Liked by 1 person

 5. punanemammu says:

  Nooruses ei olnud mul piisavalt vabaaega, et olla “cool” ja poistega (poisikestega) õlut libistada või suitsu teha. Korra pinginaaber kutsus kaasa maja taha, läksin. Minusuguse konservatiivse kasvatuse saanud tütarlapsele (vanus 14-15 ) olid lämisevad samavanused või aasta-paar vanemad koolivennad, kes püüdsid “elumeest” mängida ja tüdrukuid kabistada (vanaaegne kõnepruuk), liig, mis liig. Parem sirge ja tulin tulema. Tulemuseks oli hüüdnimi “pipar”. Neid “eluvendi” ei suuda siiani tõsiselt võtta, öeldakse ju, et esmamulje on kõige olulisem. Valdav osa tüdrukuid 80-ndate lõpus kaotas süütuse 19-22 vanuses, mis arvastades hetke olukord kõlab kui nunnaklooster.

  80ndate lõpus oli ennekuulmatu kui mõni tüdruk lapseootele jäi keskkooli viimases klassis, rääkimata varasematest seksuaalsuhetest vanuses 14-16(17). Kahe klassiõega juhtus nii ning mind häiris kõrvalseisjate poolne süüdistamine ja sildistamine, mis toimus tüdrukute suunal. Poiss (noormees) justkui ei olnudki vastutav!!! Juba sel ajal ei saanud aru, et kuidas saab ainult üks olla vastutav? Kaldun teemast kõrvale…võibolla oli aeg teine ja inimeste moraalikompass vildakas.

  Vaatan kasvavat 15-aastast ja ta on laps oma välimuselt, kuigi mõistuselt ja suhtumiselt annab silmad ette mõnele 18 või 20-aastasele. Klassikaaslased on sarnased. Erandeid leidub alati, kes peavad väljakutsuvat käitumist ja poistega (meestega) käimist täiskasvanulikuks. Olen kõrvalt näinud vanemate südamevalu (olukord 14aastane tüdruk ja 28 aastane noormees), ei pane mõistust pähe ega seo koju radiaatori külge kinni – lähevad ja ei kuula. (Saan aru, et vahel isegi 30ndates mees arvab, et teod, mida teeb, kvalifitseeruvad “poisikese tembuks”. Ei ole nii – kahe ajukääru vahel ei saa uluda tuul, tsutike peab ikka endal ka mõistust olema). Valus on, sest tagantjärgi on ka minu pinginaaber tunnistanud, et oleks pidanud teise tee valima. Perekonnaõpetuse tund oli viimases klassis ja mäletan vaid noorukest õpetajat, kes püüdis rääkida, ent poistel veri vemmeldas ja kui asi jõudis suhte võrdsuse ja mõlema poolse vastutuse ning arusaamiseni – oli vesi ahjus. Igal teol on tagajärjed. Kahjuks mõned asjad jõuavad kohale hiljem või siis mõnel juhul mitte kunagi.

  Liked by 1 person

  1. Eveliis says:

   Nende “eluvendade” kohta on elu näidanud, et neid ei saagi tõsiselt võtta, sest kümnest üheksa ei saa just väga millegagi hiilata. Samas nö tolleaegsed nohikud on kõik edukad ja targad. Muidugi on erandeid, aga siiski…
   Hull teema igal juhul ja ma siiralt loodan, et oskan olla samasugune nagu mu ema (ei keelanud aga vaga selge oli, mida ei tohiks teha ja ei teinud)

   Like

   1. HS says:

    Olen ka 31. Mäletan nii eredalt 7.klassi, vanus 13 aastat. Läksin väikelinnast suurlinna kooli, essa ujumistund ja ma sain šoki. Tüdrukud (samaealised) olid raseeritud, kandsid stringe ning klassi popim neiu kelkis sellega, et tema peika on 19-aastane ja mis mõttes pole keegi teine veel suhu võtnud?!
    Ja siis olin seal mina, lame kui laud nii eest kui tagant, jalas puuvillased aluspüksid ning rinnahoidjat olin ainult eemalt näinud. Laps, mis laps.
    Nähtu ja kuuldu aga pani mindki tegutsema. Koju jõudes palusin emal mulle stringid osta. Ei ostnud. Kandsin neid vist esmakordselt umbes 17-aastaselt.
    Long story short, ma panin alates 13. eluaastast koolist poppi, suitsetasin, käisin korteriläbudel jne, kuid isegi meie veidi metsikumas seltskonnas polnud mitte ühtki tüdrukut, kes oleks selles vanuses seksi peale mõelnud. See polnud isegi teema, kuigi meie “kambas” oli ka täisealisi noori mehi.
    Töötan praegu õpetajana ja leian, et seksuaalkasvatus pole miski, mille saaks suruda ühte kiiruga ja valehäbiga antavasse õppetundi. Oma vanematega lapsed seksi teemal rääkida ei julge, neil on piinlik. Ka õpikutest on vähe kasu ning guugeldaminegi ei pruugi aidata. Minu praegused õpilased on 7. klassi noored ja seksiteemalisi küsimusi on neil palju! Ma vastan alati nii ausalt ja otse kui saan. Tahaks loota, et teadlikkus seksist ja iseendast on see, mis mõjutab noori olulisi otsuseid tegema siiski õigel ajal, mis laste seksielu puudutavas on alati pigem hiljem kui varem.

    Liked by 1 person

   2. Eveliis says:

    Olen sinuga nõus, st arvan ka, et teadlikkus seksist ja iseendast mõjutab noori tegema olulisi otuseid õigel ajal, aga nagu näed enda pealt, siis see “popp olemine” ja sellega kaasneb surve olla seksikas on midagi, mis algab nii varakult, et ma isegi ei tea, kuidas ja kas seda üldse saab muuta. Mitte ei tahaks kuidagi leppida sellega, et ongi 13aastaselt okei suhu võtta ja selle võrra olla teistest justkui parem, aga keegi et taha ju “luuser” olla ja nii ta läheb.

    Like

 6. Laura says:

  Mõtle nüüd nendele klassikalistele Ameerika keskkollifilmidele ja mis on nende läbiv teema – süütus ja suhtumine sellesse nagu see oleks mingi krdi nuhtlus. Kui lõpuballiks pole süütusest lahti saanud, siis oled totally loser.
  Eks meie lapsed saavad seda ajupesu ka ju meeletult: muusikavideod, sotsiaalmeedia.. kõik on nii paganama seksikaks aetud. Kõik nagu PEAKS olema kogu aeg seksikas, provokatiivne ja piiripealne.
  Ise olen 33-aastane muti ja kui ma 14 olin, siis ei osanud samuti seksist mõelda… musitamine oli niigi hea 😁

  Like

  1. Eveliis says:

   Mhm, täiesti nõus, et ajupesu tuleb meeletult ja kõik on aetud nii piiripealseks, et tõesti nagu aru saan, et kui sa 13aastaselt seksikas ei ole, siis oled täielik luuser. Jube kurvaks teeb

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.